7 nezbytných jarních úklidových prací v zahradě

Pokud jste vášnivým zahradníkem, určitě se nemůžete dočkat prvních prvních teplejších dnů na zorganizování zahradního prostoru po zimě! Poskytujeme seznam činností, které je dobré dělat na jaře na zahradě v rámci jarního čištění.

Odstraňte loňské listy a ořízněte si vytrvalé květiny

Prvním úkolem je odstranit a kompostovat mrtvé jednoleté rostliny, které zůstaly po zimě. Také, pokud jste nevystřihli trvalky loni na podzim, pravděpodobně vypadají teď docela ošklivě a musíte rychle dohonit, než šťávy začnou v rostlinách cirkulovat. Mnoho trvalek raději zůstane, pokud neodstraníte zvadlé větvičky na zimu, protože je to pro ně další ochrana před mrazem. Nyní je můžete oříznout na úroveň terénu, protože se chystají vyklíčit nové výhonky.

Prořezávejte keře, trvalky a rostliny

Některé keřovité rostliny s dřevnatými stonky, stříhané každé jaro, protože kvetou jen na nových větvích. Na jaře jsou prořezávány, aby omezily poškození v zimě a povzbuzovaly růst rostlin na jaře. Nejlepší je počkat s prořezáváním, dokud nezmizí nebezpečí silného mrazu, ke kterému může dojít i v noci. Většina dřevin vám dá vědět, až přijde čas prořezávání, což ukazuje známky otevření pupenu ve spodní části stonku nebo nový růst v základně rostlin.

Kultivujte vytrvalé rostliny

V závislosti na tom, kde pěstujete zahradu, některé trvalky nikdy neusnou. Rostliny jako Epimedium, Hellebore, Heuchera a Bearded Iris si ponechají své listy po celou zimu. Jaro je čas odříznout staré listy a povzbudit rostlinu.

Řezané dekorativní trávy

Pokud jste nechali ozdobné trávy na zimu, můžete je na jaře oříznout, jakmile se k nim dostanete. Nemusíte čekat na jejich nový růst. Sekejte trávu několik centimetrů od země. Budou růst zpět, nebojte se.

Postarej se o své růže

Péče o jarní růže do značné míry závisí na klimatu, ve kterém roste. Růže, které se pěstují v teplém klimatu, kde není zima, nespí. V našem klimatu, růže ztratí listy na zimu a jarní péče by měla začít, když růže začne uvolňovat první zelené pupeny.

Vyberte vhodný čas pro prořezávání stromů a keřů

Většina jarních kvetoucích stromů a keřů tvoří poupata v létě nebo na podzim minulého roku. Prořezávání na jaře před květem by znamenalo prořezávání letošních květů. Zjistěte více o zvláštních potřebách vašich kvetoucích stromů a podle toho je ořízněte.

Hnojit a organizovat stálezelené rostliny

Většina stálezelených rostlin vyžaduje malou péči o jaro. Jaro je vhodný čas k hnojení stálezelených rostlin, protože jsou ve stavu růstu. Pokud je však půda ve vaší zahradě zdravá a bohatá, měli byste každý druhý rok hnojit jehličnany. Hledejte vyvážená hnojiva, zvláště označená pro stálezelené rostliny.